Połącz się z nami

FOTO

Sony ogłasza ważne ulepszenia aparatu α9 wprowadzane poprzez aktualizację oprogramowania

Firma Sony poinformowała o aktualizacji oprogramowania, która wprowadzi znaczące udoskonalenie w aparatach bezlusterkowych α9. Instalacja nowego oprogramowania zapewni kilka ważnych ulepszeń w działaniu systemu AF rewolucyjnego modelu α9. Poprawi również jakość obrazu i doda nowe funkcje, usprawniające pracę zawodowych fotografów. Firma wyda również aktualizacje oprogramowania modeli α7R III i α7 III. Pozwolą one na użycie funkcji „Real-time Eye Autofocus”, służącej do ustawiania ostrości na oko w czasie rzeczywistym, oraz trybu zapisu interwałowego.

 

Oprogramowanie aparatu α9: wersje 5.0 i 6.0

W wersji 5.0 pojawi się opracowany przez Sony tryb śledzenia obiektów w czasie rzeczywistym: Real-time Tracking. Podstawą jego działania jest najnowszy algorytm Sony, rozpoznający obiekty z użyciem sztucznej inteligencji i przetwarzający kolor, odległość od obiektu (głębię) i wzór (jasność) jako informacje przestrzenne, by umożliwić maksymalnie dokładne uchwycenie wszystkich elementów sceny. Dodatkowo, przy fotografowaniu i filmowaniu osób i zwierząt, technologia sztucznej inteligencji ustala położenie oczu i twarzy, dzięki czemu oczy obiektu śledzone są w czasie rzeczywistym z wyjątkową dokładnością. Oprócz tego, przy włączonej funkcji śledzenia łatwiej jest uaktywnić tryb „Real-time Tracking”: wystarczy w tym celu nacisnąć przycisk z przypisaną odpowiednią funkcją. Równie szybko, bo przez dotknięcie ekranu dotykowego, włącza się funkcję „Touch Tracking”, śledzącą dotknięty fragment.

 

Aparat Sony α9 / fot.prasowe

 

W nowym oprogramowaniu aparatu dodany zostanie także tryb „Real-time Eye Autofocus”: najnowsza, zaawansowana wersja cenionej technologii Sony Eye AF. Jest ona oparta na sztucznej inteligencji, która rozpoznaje obiekty w celu wykrywania oczu i analizy ich położenia w czasie rzeczywistym. Rezultat to większa wydajność, szybkość i dokładność działania funkcji Eye AF. We wszystkich trybach AF przycisk spustu migawki można skonfigurować tak, by wciśnięcie go do połowy włączało funkcję Eye AF i automatyczne wykrywanie oczu. W trybie AF-C aparat śledzi oczy przez cały czas. Dzięki nowemu oprogramowaniu fotograf ma ponadto możliwość wskazania preferowanego oka (lewego lub prawego), na które ma być ustawiana ostrość. W wersji 5.0 pojawią się także inne funkcje ustawania ostrości: panel dotykowy, Touch Tracking (śledzenie po dotknięciu), rozszerzony z F11 do F16 zakres ustawień przysłony dozwolonych w trybie AF z detekcją fazy oraz system Fast Hybrid AF, zapewniający płynne, automatyczne ustawianie ostrości przy filmowaniu.

 

Aparat Sony α9 / fot.prasowe

 

Wprowadzone ulepszenia zaowocują też wyższą jakością obrazu, zwłaszcza kolorystyki. Aparat zyska bowiem możliwość dokładniejszego reagowania na nieznaczne zmiany oświetlenia, co pozwoli w bardziej płynny i naturalny sposób odwzorowywać przejścia tonalne na niebie itp. Zmodyfikowano także algorytm AWB: obecnie zapewnia on spójniejszą kolorystykę zdjęć seryjnych. Nowości objęły także menu, w którym dodano opcje My Dial (ustawienia funkcji pokrętła) i Dual Slot (dwa gniazda na nośniki danych). Ulepszono ponadto funkcje oceniania i ochrony. Wersja 5.0 zapewnia zgodność z nową aplikacją Sony „Imaging Edge Mobile” — następcą „PlayMemories Mobile™”. Pojawi się w niej kilka nowych możliwości — między innymi współpraca z aplikacją mobilną „Transfer & Tagging add-on”. Dzięki niej zawodowi fotografowie, którzy korzystają z trybu zdjęć seryjnych, zyskają możliwość równoczesnego przesyłania obrazów z aparatu do smartfona. Obrazy takie będzie można ponadto uzupełniać metadanymi IPTC. Funkcja ta była wyczekiwana przez wielu użytkowników modelu α9, który po niedawnej aktualizacji do wersji 4.0 oferuje znacznie większe możliwości przesyłania danych z użyciem protokołu FTP.

 

Aparat Sony α9 / fot.prasowe

 

Po wydaniu wersji 6.0 wewnętrznego oprogramowania technologia Eye AF w aparacie α9 zapewni rozpoznawanie także oczu zwierząt, co wydatnie ułatwi pracę fotografom dzikiej przyrody. Dodana zostanie także funkcja fotografowania interwałowego, służąca do tworzenia filmów poklatkowych. Wydanie aktualizacji oprogramowania systemowego do wersji 5.0 planowane jest na marzec 2019 roku, a do wersji 6.0 — na lato 2019 r.

 

Wersja 3.0 oprogramowania aparatów α7R III i α7 III

Nowa wersja 3.0 pozwoli korzystać z ulepszonej funkcji „Real-time Eye Autofocus” także użytkownikom popularnych aparatów pełnoklatkowych Sony α7R III i α7 III. Będzie ją można włączać w trybie AF-C, wciskając do połowy przycisk spustu migawki. W trybie „Real-Time Eye Autofocus” pojawi się ponadto możliwość rozpoznawania oczu zwierząt.

 

Aparat Sony α9 / fot.prasowe

 

W obu aparatach wprowadzona zostanie funkcja zapisu interwałowego, znakomicie ułatwiająca tworzenie animacji poklatkowych. Użytkownik będzie mógł ustawić interwał z zakresu od 1 do 60 sekund i wykonać od 1 do 9999 zdjęć. Do wyboru będą ponadto trzy czułości śledzenia AE: duża, średnia i mała. Pozwolą one ograniczyć zmiany ekspozycji między poszczególnymi zdjęciami. Wydanie oprogramowania systemowego w nowej wersji 3.0 planowane jest na kwiecień 2019 r.

 

Źródło: Informacja prasowa

Czytaj dalej

FOTO

Fotografia częścią naszej codzienności?

Zdania „Trzeba wywołać zdjęcia.” lub „O nie, skończyła się klisza!” zniknęły z naszego życia. Media społecznościowe zastąpiły papierowe albumy. Kamery w smartfonach pozwalają upamiętniać momenty szybko i w dobrej jakości. Jednak bardzo wiele osób od ujęć oczekuje czegoś więcej. Chcą wykonywać zdjęcia wychodzące poza ramy mobilnej fotografii. Do tej grupy należy 15 000 absolwentów Akademii Nikona.

 

Projekt edukacyjny Akademia Nikona działa już od 10 lat. W tym czasie przeprowadzono ponad 1 500 szkoleń – kursów i warsztatów dla amatorów, a także masterclass dla zaawansowanych  fotografów. We wszystkich spotkaniach uczestniczyło ponad 15 000 osób. Wykładowcy Akademii Nikona edukują zarówno amatorów, którzy chcą pogłębić wiedzę na temat aparatu oraz sztuki robienia zdjęć, jak i profesjonalistów pragnących wypróbować zaawansowany technologicznie sprzęt oraz skorzystać z wiedzy cenionych fotografów. Do grona szkoleniowców należą m.in. Adam Nurkiewicz, Grzegorz Płaczek, Łukasz Sokół, Beata Łyżwa- Sokół, Paweł Duma, Tomasz Tomaszewski oraz Piotr Chara.

 

Kursy są przeznaczone dla początkujących fotografów. Największą popularnością cieszą się te dotyczące obsługi lustrzanek cyfrowych i podstaw fotografii. Programy szkoleń stanowią fundament wiedzy każdego fotografującego, niezależnie od tematyki zdjęć. Kolejne cenione tematy kursów to obsługa światła sztucznego – lamp błyskowych oraz obróbka graficzna w programie Adobe Lightroom. Ukończenie kursów stanowi pierwszy krok do opanowania sztuki fotografii. Warsztaty są skierowane do osób, które znają podstawy fotografii i potrafią wykorzystywać możliwości swojego sprzętu. Podczas warsztatów fotografowie mogą sprawdzić zdobytą wiedzę w praktyce. Absolwenci Akademii najczęściej uczęszczali na warsztaty z fotografii ulicznej, następnie portretowej oraz produktowej. Po przetestowaniu praktycznych umiejętności absolwent jest gotowy na poszukiwanie swojego unikalnego stylu w fotografii.

 

Najbardziej zaawansowaną formą szkoleń jest masterclass stworzone z myślą o fotografach żądnych nowych wyzwań oraz poszukujących inspirujących spojrzeń na już wykorzystane tematy. Na tych szkoleniach uczestnicy nabywają umiejętność nieszablonowego postrzegania od samych mistrzów fotografii. Udział w masterclass wymaga wiedzy o sprzęcie i umiejętności praktycznych. Dotychczas największym zainteresowaniem cieszyły się masterclass fotografii dziecięcej i noworodkowej, ślubnej, przyrodniczej oraz lotniczej. Ten ostatni etap szkoleń pomaga w nieustającym doskonaleniu stylu fotografa.

 

Projekt edukacyjny Akademia Nikona odpowiada na zapotrzebowania amatorów i zawodowych fotografów chcących poznać i doskonalić tajniki fotografii cyfrowej. Szkolenia są dostosowane do różnego poziomu zaawansowania i tematyki. Akademia Nikona chce, aby każdy miłośnik fotografii niezależnie od posiadanego sprzętu dostał szansę na wykonanie kadrów swoich marzeń – podkreśla Katarzyna Romaniuk z Akademii Nikona.

 

Akademia Nikona powstała w 2009 roku po rynkowym sukcesie podręczników „Radość fotografowania” i „Kadruj z głową”. Firmie Nikon zależało na dalszym rozwoju kompetencji fotografów, dlatego stworzono projekt szkoleniowy – Akademia Nikona. Obecnie Akademia Nikona pod marką Nikon School działa również we Włoszech, Francji, Niemczech, Szwecji, Danii, Norwegii, Danii, Czechach, Rosji, USA i Anglii.

Źródło: Informacja prasowa

Czytaj dalej

FOTO

Uchwyć istotę sceny ultraszerokokątnym obiektywem o zmiennej ogniskowej NIKKOR Z

Firma Nikon dodaje dziś obiektyw NIKKOR Z 14–30mm f/4 S do linii S obiektywów pełnoklatkowych przeznaczonych do aparatów bezlusterkowych Nikon Z. Jako ultraszerokokątny zoom cechujący się kompaktową konstrukcją, płaskim przednim elementem i mechanizmem chowania, obiektyw ten poszerza użytkownikom aparatów Nikon Z możliwości twórcze. Znakomicie sprawdzi się podczas fotografowania, a jeszcze lepiej przy filmowaniu.

 

NIKKOR Z 14–30mm f/4 S jest pierwszym na świecie ultraszerokokątnym pełnoklatkowym obiektywem z płaskim przednim elementem¹. Ta wyjątkowa konstrukcja pozwala na mocowanie filtrów 82 mm bez użycia nieporęcznych uchwytów. Dzięki temu fotograf ma lepszą kontrolę oraz większą swobodę podczas fotografowania krajobrazów, scenerii miejskich, architektury, wnętrz, a także podczas filmowania. Kompaktowa konstrukcja, mechanizm chowania obiektywu oraz dokładne zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi sprawiają, że obiektyw znakomicie sprawdza się w podróży. Nowy układ optyczny NIKKOR Z oraz szybka komunikacja między obiektywem a aparatem pozwalają zminimalizować dystorsję powszechnie występującą w fotografii szerokokątnej. Zdjęcia wykonywane tym obiektywem cechuje wyjątkowa ostrość. Stały otwór przysłony f/4 pozwala filmującym na łatwe śledzenie przy przejściu z jasnego pleneru do zacienionego wnętrza.

 

 

Jordi Brinkman, Product Manager w firmie Nikon Europe, powiedział: „Ten ultraszerokokątny obiektyw zmiennoogniskowy NIKKOR Z pozwoli użytkownikom aparatów Nikon Z na rejestrowanie fascynujących zdjęć i filmów w każdym miejscu. Ze względu na kompaktową konstrukcję łatwo mieści się w mniejszych torbach fotograficznych. Możliwość mocowania filtrów pozwala rozszerzyć zakres stosowania efektów kreatywnych.”

Podsumowanie najważniejszych właściwości

Przystosowany do mocowania filtrów: pierwszy na świecie ultraszerokokątny pełnoklatkowy obiektyw umożliwiający mocowanie filtrów 82 mm¹ bez użycia nieporęcznych uchwytów.
NIKKOR Z: dzięki dużej średnicy mocowania Z firmy Nikon obiektyw ten przepuszcza więcej światła na całej powierzchni klatki.
Seria S: nowy wymiar jakości układu optycznego. Przeciwodblaskowa powłoka nanokrystaliczna, bezgłośny system szybkiego AF.
Konfigurowalny pierścień sterujący: może służyć do ręcznego ustawiania ostrości (domyślnie), sterowania przysłoną (ułatwiające uzyskanie efektów podczas filmowania) lub kompensacji ekspozycji.
Znakomity do filmowania: bezgłośna regulacja przysłony. Zredukowano zarówno „oddychanie” obiektywu, jak i przesunięcie ostrości podczas zmiany ogniskowej.
Kompaktowy i zabezpieczony: mechanizm chowania obiektywu sprawia, że zajmuje on niewiele miejsca, gdy nie jest używany. Dokładne uszczelnienie chroni obiektyw przed kurzem i wilgocią.

 

Źródło: Informacja prasowa

Czytaj dalej

FOTO

Nikon wyprodukował 110 milionów obiektywów do aparatów cyfrowych

Z końcem października na linii produkcyjnej w fabrykach obiektywów Nikona powstał 110-milionowy obiektyw NIKKOR. Linia NIKKOR F jest w produkcji od 1959 roku, natomiast na początku 2018 roku oferta firmy została wzbogacona o linię obiektywów NIKKOR Z. Nie jest to ostatnie słowo Nikona w pracach nad rozwojem fotografii, firma planuje rozwijać technologie przeznaczone dla fotografów na całym świecie.

 

W ofercie obiektywów Nikona znajdują się dwie rodziny. NIKKOR F to modele przeznaczone do lustrzanek cyfrowych, natomiast NIKKOR Z do aparatów bezlusterkowych. W sumie to 100 modeli do różnorodnych zastosowań – stałoogniskowe, zoom, ultraszerokokątne, superteleobiektywy, fisheye czy Micro.

 

Od początku istnienia marki NIKKOR (1959 rok), wprowadzane na rynek modele obiektywów z linii F prezentowały najnowsze technologie – kontrola przesłony, autofocus oraz optyczną redukcję drgań (VR). Nowe, w aparatach bezlusterkowych Nikona, mocowanie obiektywu o większej średnicy daje dalsze możliwości w zakresie projektowania obiektywów oraz ich parametrów optycznych. Różnorodność wysoko wydajnych obiektywów dotyczy także najjaśniejszego obiektywu* w historii Nikona – o przysłonie f/0.95.

Źródło: Informacja prasowa

Czytaj dalej
Reklama

Różne

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!