Nowości Polska

Nowe mandaty i nowe przepisy ruchu drogowego od stycznia 2022?

Oprócz drożyzny spowodowanej inflacją od stycznia 2022 roku będzie kolejna podwyżka cen, tym razem tych drogowych za mandaty i różnego rodzaju wykroczenia. Pojawią się nowości w przepisach, ale i stare przepisy zostaną zaktualizowane. Niestety kierowcy od stycznia będą musieli znacznie zwolnić mając przy tym oczy dookoła głowy. 

 

Na nieszczęście kierowców Sejm ponownie wraca do przepisów dotyczących zaostrzenie wykroczeń na drodze. W przypadku akceptacji nowych przepisów możemy spodziewać się  ich automatycznego wdrożenia w styczniu 2022 roku. Jak bardzo wpłynie to na kierowców? Posypią się kolejne drożyzny, których końca nie widać. W myśl nowych przepisów taryfikator może dać policjantom możliwość ukarania kierowców kwotą 5 tysięcy zł dopisując jednocześnie aż 15 punktów karnych. Okazuje się, że to nie wszystko, ponieważ sąd może dodatkowo zasądzić nam 30 tys. złotych.

Sejm / fot.sejm.gov.pl

I chociaż podczas trwających konsultacji nad ustawą kwotą 1500 zł została zmniejszona do 800 zł to i tak wydaje się to pewnego rodzaju abstrakcją dla wielu kierowców. Mówimy tutaj o przekroczeniu prędkości o 30 km/h ponad dopuszczalną prędkość. Dla wielu klientów wydaje się to absurdalne, ale prawo nie będzie miało litości. Według rządzących tego typu kara ma wymuszać jeżdżenie zgodnie z przepisami, ponieważ wysokie mandaty mogą zniechęcić wielu Kowalskich. Przyglądając się dalszej części ustawy, widzimy, że pojawią się zupełnie nowy przepis. Dotyczy on braku „współpracy” przy wskazywaniu na żądanie niewskazanie na żądanie uprawnionego organu, komu dokładnie został wypożyczony pojazd. Za brak tego typu „współpracy” będziemy mogli zapłacić aż 30 tysięcy złotych.

Pieszy jeszcze bardziej chroniony

Nie tak dawno rząd zmienił przepisy wskazujące na pierwszeństwo pieszych na pasach. Okazuje się, że to nie koniec zmian. Rząd bardzo surowo podchodzi do wykroczeń drogowych na pieszych. Po akceptacji przez Sejm ustawy kierowca, który nie ustąpią pierwszeństwa pieszym będzie mógł liczyć się z mandatem w wysokości 1500 zł.

Z jednej strony to dość zrozumiała kara, zaś z drugiej strony ciągle mamy sporo niejasności w sprawie pieszych oraz interpretacji pierwszeństwa przed samymi pasami. Oczywiście przepisy wejdą w życie dopiero za zatwierdzeniu przez Sejm wszystkich poprawek oraz niuansów. Wydaje się jednak, że może to być formalność.

To nie koniec wyższych mandatów

Równie niewdzięczna sytuacja na drodze to wyprzedzanie przed i na przejściu dla pieszych. Wszystkie manewry w tym przypadku są nie tylko niebezpieczne, ale w styczniu mogą stać się niewyobrażalnie drogie. Jeśli sytuacja względem pieszego się powtórzy w ciągu 2 lat po pierwszym ukaraniu, to kwota mandatu poszybuje z 1500 zł aż do 3 tysięcy. Co ciekawe według ustawy dotyczy to również jazdy po chodniku. To wszystko dla dobra bezpieczeństwa Polaków.

Po akceptacji przepisów każdy wypadek lub kolizja, której skutkiem są obrażenia ciała będzie również kosztował 1500 zł. Do tego każdy poszkodowany z pewnością skorzysta z naszego OC, co dodatkowo obciąży nasz domowy budżet. Również jazda bez uprawnień doczekała się nowych kwot za mandaty. Za jazdę bez prawa jazdy w styczniu będziemy mogli dostać 1 tys złotych oraz 2 tyle za recydywę w tym temacie.

Źródło: Money.pl