Nowości Polska Różne

Nowa ustawa o obronie ojczyzny nie przywróci obowiązkowej służby wojskowej

Na wtorkowej konferencji przedstawicieli PiS, wicepremiera ds. bezpieczeństwa Jarosława Kaczyńskiego oraz szefa MON Mariusza Błaszczaka poznaliśmy nowe założenia ustawy dotyczącej obrony ojczyzny. Pomysły przedstawione na konferencji wzbudziły różne wątpliwości co do powrotu obowiązkowej służby wojskowej. Czy Polacy mogą obawiać się przymusowych poborów do wojska? 

 

Chęć zmiany ustawy dotyczącej obrony ojczyzny podyktowana jest wieloma czynnikami. Wśród nich jest oczywiście obecna sytuacja międzynarodowa i spory ruch przy granicach Polski, w związku z emigrantami. Według wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego stara ustawa z 1967 roku wymaga odświeżenia i dostosowania do obecnych realiów. Podczas konferencji padało wiele stwierdzeń ze strony szefa MON, który przedstawił również nowy rodzaj wojsk. Wzbudziło to niepokój, że być może Polacy będą musieli wrócić w kamasze. Na całe szczęście zostaliśmy uspokojeni.

Wojsko Polskie

Przechodząc do dalszych założeń naszego rządu widzimy, że polski rząd chciałby zwiększyć liczebność armii do 250 tysięcy żołnierzy zawodowych oraz 50 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. To założenie przywraca powrót do służby wojskowej, ale nie będzie ona obowiązkowa. To bardzo istotna informacja dla każdego Polaka. Utrzymanie takiej armii będzie wiele kosztować, rząd oznajmił powstanie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Finansowanie tego projektu armia otrzyma między innymi z obligacji zysku NBP. Przyspieszy nam to modernizacje armii zapewniając również dodatki motywacyjne dla żołnierzy 1,5 tys. zł dla tych, którzy zdecydują się zostać w służbie po 25 latach, oraz 2,5 tys. zł — po 28-latach.

Nowe rodzaje służby wojskowej / fot.mon.gov.pl

Warto również zwrócić, że zmieni się także sposób szkolenia żołnierzy. Opierać się ona będzie na 11-miesięcznym szkoleniu szczegółowym naszych żołnierzy. Ukończenie takiego szkolenia będzie umożliwiać nam wcielenie do armii zawodowej. Do służby zawodowej wliczać będą się także podchorążowie. System szkoleń oraz rozwiązania przedstawione powyżej wzorowane są między innymi na USA.

Wojsko Polskie

Co ciekawe ustawa zakłada pojawienie się nowego stopnia wojskowego. Według założeń powstanie starszy szeregowy specjalista. Jest to stanowisko, w którym żołnierz z pewnych względów nie może awansować, a mimo wszystko taka osoba jest doskonałym specjalistą w swojej dziedzinie, żeby nie powiedzieć  – ekspertem.

Nie jest to koniec przykładowych zmian. Powstanie nowa formacja, czyli wojska obrony cyberprzestrzeni dbające o zagrożenia zagrożeń XXI wieku również w sieci oraz atakach cyfrowych. Do pracy w takich miejscach będą przyjmowani żołnierze niepełnosprawni, których normalnie nie przeszliby standardowych komisji wojskowych. W tej formacji nie będzie liczyła się sprawność fizyczna, zaś wiedza w zakresie cyberbezpieczeństwa, ponieważ ataki cyfrowe mogą powodować ogromne straty.

Źródło: Mon.gov.pl