Ciekawostki

Jak poradzić sobie z dostępnością oryginalnych części w Polsce? Serwisy telefonów Apple mają na to rozwiązanie

Temat części zamiennych do produktów Apple to istna rzeka tajemnic. Oprócz braku oryginalnych podzespołów producent jest bardzo restrykcyjny co do swoich procedur oraz procesów. Są jednak serwisy telefonów iPhone, które świetnie radzą sobie z brakiem oryginalnych części. 

 

Musimy to jeszcze raz wyraźnie podkreślić, aby nikt nie miał wątpliwości. Apple w Polsce nie handluje częściami do swoich produktów (być może ta polityka się kiedyś zmieni). Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ ten amerykański koncern stara się unikać napraw w „podziemnych warsztatach” bez jakichkolwiek zasad oraz poczynań zgodnych ze sztuką i procedurami gwarancyjnymi. Są jednak pewne wyjątki, które umożliwiają dostęp do oryginalnych części, co świetnie wykorzystują liczne serwisy telefonów iPhone.

 

Gwarancyjny serwis telefonów iPhone dysponuje oryginałami, ale nie na sprzedaż

Wydaje się to w zasadzie oczywiste, chociaż nie zawsze. Serwisy gwarancyjne nie są częścią spółki Apple, są to zazwyczaj firmy prywatne uzyskujące autoryzacje do napraw telefonów iPhone w ramach gwarancji. Handel częściami dla takiej firmy mógłby się źle skończyć, a przecież biznes nie polega na tym, aby sobie szkodzić.

Gwarancyjny serwis telefonów iPhone w każdym mieście reprezentuje producenta i wykonuje regulacje zawarte w karcie gwarancyjne. Postanowiliśmy sprawdzić to na przykładzie miasta Wrocław, gdzie konkurencja serwisowa jest dość spora. Mówimy tutaj zarówno o punktach gwarancyjnych, jak i serwisach iPhone Wrocław bez autoryzacji. W obu przypadkach Apple nie prowadzi sprzedaży swoich podzespołów (oprócz serwisu gwarancyjnego, gdzie rozliczenia dotyczą konkretnej naprawy). W zasadzie ciężko stwierdzić dlaczego. Specjaliści uważają, że w drugim przypadku Apple jest bardzo negatywnie nastawione na naprawy „piwniczno-chałupnicze” bez jakiejkolwiek zgody ze strony samego producenta.

 

Skąd pogwarancyjne serwisy telefonów iPhone Wrocław mają oryginały?

W zasadzie to bardzo dobre pytanie. Jedni twierdzą, że części pochodzą od „tajemniczych” zagranicznych partnerów, którym Apple sprzedaje takie podzespoły. Teoria wydaje się być prawdopodobna i w zupełności możliwa. To, że części nie są sprzedawane w Polsce, nie oznacza sprzedaży na innych rynkach.

Bardziej wiarygodną teorią jest ta, że części pochodzą ze sprzedaży telefonów zwrotów (tzw. 14 – dniówki) od różnych autoryzowanych resellerów. Wielcy gracze, chcąc pozbyć się „złomu” różnej kategorii (niekoniecznie do pełnej utylizacji) sprzedają Takie urządzenia za przysłowiowe „grosze” punktom zajmującym się regeneracją ekranów. W takim przypadku mamy do czynienia z oryginałami, ponieważ ogromne sklepy mogące sprzedawać iPhone’y podróbek nie sprzedają.

Skoro jesteśmy już przy odsprzedaży takich części, to warto zauważyć, że serwisy telefonów iPhone we Wrocławiu handlują również między sobą. Na co dzień są dla siebie konkurencją, ale potrafią się też dogadać tak, aby każdy z nich zarobił.

Kolejną i w zasadzie ostatnią możliwością może być regeneracja części pozostawionych przez klientów lub kupowanie uszkodzonych produktów bezpośrednio z sieci. Takie praktyki raczej są rzadkością, ale mogą się zdarzyć. Nie zawsze jesteśmy w stanie znaleźć coś zaufanego w sieci, a większość klientów przychodzących do serwis iPhone Wrocław oczekuje regeneracji ekranu. Liczą się koszty, które teoretycznie można obniżyć. Kluczem jest tutaj słowo regeneracja.

 

Serwis iPhone Wrocław – oryginały są na wagę złota?

W dużej mierze tak. Zamienniki do produktów Apple to często same problemy z reklamacjami. Wszystko dlatego, że ekrany nie zawsze prawidłowo działają z telefonem inteligentnej marki umiejącej zdalnie rozpoznać zamiennik wysokiej jakości.

Właśnie dlatego naprawy telefonów iPhone we Wrocławiu i każdym innym mieście najlepiej przeprowadzać na oryginałach, bo zamiennik może być tylko problemem przeradzającym się finalnie w koszt.

 

Wymiana szybki lekarstwem na oryginalny ekran 

Upadający smartfon na ziemię nie musi skończyć się tragedią. Bardzo często zamiast uszkodzenia mechanicznego wyświetlacza, uszkadzamy sobie tylko szybkę (digitizer) zachowując przy tym poprawne wyświetlanie obrazu. Lekarstwem na takie pęknięte szybki jest regeneracja wyświetlacza. Wiedzą o tym (a przynajmniej powinny wiedzieć) wszystkie serwisy telefonów iPhone w Polsce zajmujące się naprawami produktów marki Apple.

 

 

Przy takim zabiegu posiadanie oryginalnego ekranu spada na drugi plan. Grunt, aby wyświetlacz był sprawny bez żadnych defektów, bo tylko takie działanie gwarantuje skuteczną naprawę, za co zapłacimy nieco mniejsze pieniądze, niż wymiana całego modułu. Są to oczywiście najpopularniejsze możliwe działania na pozyskanie oryginału. Z pewnością każdy serwis iPhone Wrocław ma swoje metody na zdobycie oryginalnych części i każda może być sprawdzona. Zapamiętajmy jednak – Apple nie sprzedaje w Polsce podzespołów do swoich urządzeń obcym firmom (oprócz zasad wynikających z programu niezależny dostawca usług naprawczych).